Simon Dunn

2nd AC / Clapper Loader

Download .PDF

Feature Films

Title Director of Photography 1st AC / Focus Puller
Wonka - B Camera Chung-hoon Chung Ryan Taggart
School for Good and Evil - A Camera John Schwartzman Ryan Taggart
All the Old Knives - B Camera Charlotte Bruus Christensen Ryan Taggart
Jurassic World III - A Camera John Schwartzman Ryan Taggart
Project Icon - A Camera John Mathieson Simon Hume
No Time to Die - 2nd Unit - Farro Island - B Camera Dailies Alexander Witt Leo Holba
Fast & the Furious IX - 2nd Unit - Georgia - The Edge Vehicle Igor Meglic Greg Luntzell and Olly Driscoll
The Postcard Killings - A Camera Salvatore Totino Simon Hume
Last Christmas - A Camera Final 3 Weeks John Schwartzman Ryan Taggart
Wonder Women 1984 - Underwater Unit - In Water AC Matthew Jenson Sam Barns
The Secret Garden - Additional Photography - A Camera Lol Crawley Derrick Peters
Men in Black - 2nd Unit - A Camera Lukasz Jogalla Basil Smith and Simon Hume
Men in Black - Main Unit - Dailies Stuart Dryburgh Ashely Bond
The Personal History of David Copperfield - Dailies Zac Nicolson Ben Brown
Mission: Impossible - Fallout - Additional Photography - B Camera Andrew Rowlands Leigh Gold
The Secret Garden - VFX Unit - A Camera Lol Crawley Trevor Henen
Pokémon Detective Pikachu - B Camera John Mathieson Leigh Gold
Mary Queen of Scots - A Camera John Mathieson Simon Hume
Mission: Impossible - Fallout - Underwater Unit Pete Romano Loren Elkin
Justice League - Additional Photography - A Camera Jean-Philippe Gossart Matt Windon
Peter Rabbit - UK Unit Additional Photography - A Camera Peter Menzies Matt Windon
Jurassic World: Fallen Kingdom - 2nd Unit Dailies Patrick Loungway Luke Selway
The Favorite - Central Loaders Dailies Robbie Ryan Andrew O'Reiley
Kingsmen: The Golden Circle - Additional Photography - B Camera Ed Wild Will Morris
Peter Rabbit - UK Shoot - C Camera Peter Menzies Sebastian Barraclough
The Mummy - Additional Photography - A Camera Salvatore Totino Simon Hume and John Watters
The Current War - C Camera Dailies Chung-hoon Chung Leo Holba
The Nutcracker and the Four Realms - C Camera Dailies Linus Sandgren Jacob Barrie
Victoria and Abdul - Splinter Unit - A Camera Dailies Al Rae John Watters
T2 Trainspotting - Additional Photography - A Camera Anthony Dod Mantle John Watters
Transformers V - Dailies Jonathan Sela Jimmy Jensen and Julian Bucknall
The Commuter - Splinter Unit - B Camera Dailies Marc Spicer James Perry
Ready Player One - Dailies Janusz Kaminski Mark Spath
The Mummy - Underwater Unit Pete Romano and Andrew Rowlands Loren Elkins and Dora Krolikowska
T2 Trainspotting - Dailies Anthony Dod Mantle John Watters
Star Wars: The Last Jedi - B Camera and Central Loading Dailies Steve Yedlin Simon Hume
Star Wars: The Last Jedi - Splinter & Underwater Unit Dailies Jaron Presant Dermot Hickey and Julian Bucknall
Doctor Strange - Main Unit - Additional 2nd AC Ben Davis Brian Greenway and Sacha Jones
Doctor Strange - 2nd Unit - Dailies Fraser Taggart Ryan Taggart
War Machine - Central Loader Dailies Dariusz Wolski Alberto Torrecilla
Spectre - Dailies Hoyte Van Hoytema Julian Bucknall
Avengers: Age of Ultron - 2nd Unit Dailies John Gamble Simon Hume
The Book of Exodus - Underwater Unit Tim Wooster Alice Hobden and Richard Copeman
The Man From U.N.C.L.E. - VFX Pickups - Central Loader John Mathieson Ashley Bond

Commercials

Title Director of Photography 1st AC / Focus Puller
Britbox - A Camera John Mathieson Keith McNamara
Samsung - A Camera John Mathieson Keith McNamara
York Peppermint Pattie - A Camera Andrjez Sekula Barney Piercy
Fanduel - A Camera Andrjez Sekula Barney Piercy
Vauxhall - 'Great Britvan' - A Camera Lol Crawley Derrick Peters
Virgin - 'The Gift' - A Camera Ian Murray Malte Hubner
LNER - A Camera Stuart Dryburgh Ashely Bond
Kinder - A Camera Leo Bund Derrick Peters
Beagle Street - B Camera Haris Zambarloukos Ben Brown
Max Factor - B Camera John Mathieson Simon Hume
Primark - A Camera Matt Smith Leigh Gold
Honda - A Camera Daniel Landin John Watters
Virgin Media - A Camera Chris Ross Tobias Eedy
Coles Supermarket - A Camera Germain McMickling John Watters
Lancome - A Camera Riego Van Wersch John Watters
Beats - A Camera Alastair McKevitt John Watters
H&M - A Camera Daniel Landin John Watters
Sport England - A Camera Robbie Ryan John Watters
Qantas Airline - A Camera Germain McMickling John Watters
Shiseido - A Camera John Mathieson Simon Hume
Simple - A Camera John Mathieson Simon Hume
Esselunga - A Camera John Mathieson Simon Hume
Eurostar - A Camera Robbie Ryan John Watters
Burberry - A Camera Dion Beebe Simon Hume
Gentle Monster - A Camera Luis Posada Alex Byng
Boohoo - A Camera Ben Todd Andy Banwell
Axe - A Camera Ben Todd Andy Banwell

Drama

Title Director of Photography 1st AC / Focus Puller
Flowers - A Camera - 3 Week Block Jamie Cairney Tom McFarling
Doctor Thorne - B Camera Jan Jonaeus Mary Kyte
Yonderland - Dailies Pete Edwards Ollie Lockett

Short Films

Title Director of Photography 1st AC / Focus Puller
Trauma Vanessa Whyte Dave Pearce
Our Lad Dirk Nel Alice Hobden

Last updated: 11 Apr 2022